Aplikácie

V prípade akéhokoľvek nového objavu bude existovať niekto, kto sa bude pýtať, na čo je to dobré? Áno, je to dobrá otázka. Veda je tu preto, aby rozšírila vedomosti, ktoré prinášajú výhody pre nás všetkých. Aj malé nálezy môžu viesť k prevratnej technológii a úžasným aplikáciám. Dnes už poznáme niekoľko priekopníckych technológií a inovatívnych zariadení. Takže, čo je ďalšia „veľká vec“ v organickej elektronike?

Organické elektroluminiscenčné diódy (OLED)

Displeje OLED sú veľmi obľúbené v mobilných telefónoch a tabletoch, pretože poskytujú nekonečný kontrast (pravá čierna), nižšiu spotrebu energie batérie, široké pozorovacie uhly a vynikajúcu presnosť farieb. Ďalej je možné vyrobiť skladacie displeje alebo priehľadné obrazovky vhodné pre inteligentné okuliare alebo inteligentné okná. Displeje OLED, ako nálepky, sa už chystajú nahradiť štítky na každodenne používaných výrobkoch, ako sú fľaše na nealkoholické nápoje a vytvárajú pohyblivé obrázky kdekoľvek.

Organické solárne články (OSC)

V súčasnosti je fotovoltaika založená na kremíkových solárnych článkoch, ktoré nie sú dostatočné na to, aby nás oslobodili od fosílnych zdrojov, pretože existuje niekoľko nevýhod, ako je zaľudnenosť oblastí, významná environmentálna stopa výrobného procesu a nízka tolerancia tieňa (dokonale pracuje iba na priamom slnečnom žiarení). Našťastie nové organické polovodiče a najmodernejšia technológia výroby robia z OSC potenciálnych kandidátov na boj proti klimatickej zmene. OSC sú ľahké, flexibilné a polopriehľadné, čo sú hlavné kvalifikačné kritériá pre fotovoltaiku integrovateľnú do budov. Okrem toho môže OSC vďaka jedinečnej povahe organických polovodičov dodávať energiu aj v tieni, kde to už kremíkové solárne články nezvládajú.

Organické senzory

Dokonca ani elektronický mozog nemôže byť inteligentný, ak nevie, čo sa deje okolo. Senzory sú nevyhnutné pre všetku budúcu elektroniku, ako je nositeľná elektronika, rozšírená realita, autonómne vozidlo, inteligentné mestá alebo akékoľvek zariadenie pripojené k internetu vecí (IoT). Organické senzory prinášajú revolučné prvky transformujúce sci-fi do reality. Nové optické snímače obrazu ponúkajú vysoký dynamický rozsah (HDR) bez potreby dodatočného spracovania. Biologické senzory poskytujúce dokonalú selektivitu založenú na porovnávaní DNA, ktorá mení súčasnú časovo náročnú analýzu na niekoľko sekundový test. Biokompatibilné organické senzory nám dávajú šancu vytvoriť ideálne rozhranie medzi ľudským telom a elektronikou, vďaka ktorému budú môcť napríklad ľudia so zdravotným postihnutím opäť chodiť.

Organické tranzistory (OTFT)

Tranzistory sú základné prvky, ktoré slúžia ako prepínače v elektronických zariadeniach a systémoch, ako sú počítačové procesory alebo pamäte. Organické tranzistory sú jedinečné vďaka lacnej výrobe, flexibilite a biokompatibilite, čo nám dáva šancu zabudovať elektroniku doslova všade. Predstavte si elektronický prístup ako tetovanie alebo počítač schopný komunikovať s ľudskými neurónmi. Organické tranzistory nie sú len alternatívou ku kremíkovým prvkom; sú nad rámec najmodernejších technológií.